wtorek, 2 lipca 2013

Fit-wtorki #10
Witajcie!
Dzisiejsza notka będzie ponownie o tematyce żywieniowej. Tym razem skupię się na diecie zgodnej z grupą krwi. http://www.noni1.com.pl/pliki/Image/moje/Kropla%20krwi.jpg
DIETA ZGODNA Z GRUPĄ KRWI

Wiele osób uważa, że tolerancja niektórych pokarmów związana jest z posiadaną grupą krwi. Fakt ten uwarunkowany jest tym, że zależnie od tego czy należymy do osób ARh+, 0Rh- etc. nasz organizm wydziela różne substancje. Przekłada się to na nasz predyspozycje żywieniowe. Tak na przykład osoby z grupą krwi 0 cechują się obniżoną tolerancją nabiału.takich przykładów jest oczywiście wiecej.
W przypadku danych grup krwi podam Wam  linki do strony na której najprzejrzyściej jest to przedstawione. Z racji tego, że umieszczanie tego całego tekstu z produktami utworzyłoby notkę tasiemca ;)

http://www.grupakrwi.info.pl/wp-content/uploads/2009/03/grupa_0-283x300.jpg

http://www.grupakrwi.info.pl/wp-content/uploads/2009/03/grupa_a-283x300.jpg


http://www.grupakrwi.info.pl/wp-content/uploads/2009/03/grupa_b-283x300.jpg


http://www.grupakrwi.info.pl/wp-content/uploads/2009/03/grupa_ab-283x300.jpg
Moje podejście do tej diety.  

Powiem szczerze nie interesowałam się tym tematem dopóki nie zaczełam obserwować u sibie obniżonej tolerancji na nabiał. Moja grupa krwi to 0Rh+ czyli niewydzielacze. Wcześniej ( jakieś kilka lat) zauważyłam u siebie wstręt do ciepłego mleka. Zawsze miałam po nim mdłości albo inne przygody żołądkowo-jelitowe. Wtedy uważałam, że po prostu nie lubię takiego mleka i tyle. Jednak kiedy jakoś w marcu tego roku dostałam nieznanego pochodzenia uczulenia, które zaostrzało się po spożyciu większej ilości sera czy jogurtów wiedziałam, że coś jest na rzeczy. Okazało się również że moja kumpela z taką samą grupą krwi ma podobny problem. Ktoś mógłby powiedzieć, że to nietolerancja laktozy. Jednak objawy nietolerancji nie pojawiają się za każdym razem, tylko po nadmiernym spożyciu nabiału.

http://www.prozdrowie.pl/images/articles/650x350_L_2066.jpg
Czyli jak widać ta dieta grupowa jest poparta jakimiś obserwacjami i faktami dotyczącymi funkcjonowania organizmu. Oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność i restrykcyjnie trzymać się tej diety; ) Jednak warto nawet z czystej ciekawości spojrzeć co jest zalecane dla naszej grupy krwi. Może rozwiąże to nasze pytanie dotyczące tego dlaczego ten czy inny produkt spożywczy ( oczywiście nie w przypadku jednorazowego incydentu) wywołał u mnie mdłości, reakcję skórną etc. Oczywiście w takim przypadku należy również rozważyć możliwość alergii pokarmowej będącej już inną sprawą. W takim przypadku oczywiście wymaga to konsultacji lekarza. 
Ja sama nie trzymam się kurczowo tej diety, jednak w przypadku nabiału jestem ostrożna z jego ilościami ;)  

Jakie jest Wasze zdanie na temat diety zgodnej z grupą krwi? Jest w tym coś z prawdy czy to kolejny wymysł dietetyków?

Pozdrawiam, A.

12 komentarzy :

  1. Na ten temat nie mam zdania aczkolwiek urodziłam się z nietolerancją na mleko, raz na jakiś czas (zwykle latem) wyskakuje mi wysypka

    OdpowiedzUsuń
  2. muszę poznać swoją grupę krwi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie, warto znać swoją grupę krwi

      Usuń
  3. Jakoś nie przemawia do mnie ta dieta, ale po Twoim wpisie...Muszę się jej przyjrzeć:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto choćby z ciekawości się temu przyjrzeć

      Usuń
  4. Nie lubię tematów Diety :P uwazam, że najlepiej wyrobić swoje nawyki, które będą dla nas najlepsze i nie odbiją sie na naszym zdrowiu. Niektóre z diet nie dosyć, że nic nie dają to robią bałagan w naszym organizmie... lepiej poświęcić sie dla ruchu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz to nie taka typowa dieta :) Bardziej predyspozycje zywieniowe związane z daną grupą krwi. A co do ruchu jestem jego jak największa zwolenniczką :)

      Usuń
  5. te wszystkie diety to w ogóle nie są nic warte! ktoś zarabia na pomysłowości i tyle xD

    OdpowiedzUsuń
  6. Dosyć ciekawe to wszystko i coś w tym chyba musi być

    pozdrawiam i zapraszam

    http://smuglerold.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakieś ziarno prawdy w tym znaleźć można ;)

      Usuń